Windows 10 İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası ve Çözümü.

Antium

Administrator
Game Over
Yönetici
Konular
19
Antium

İşletim Sistemi Bulunamadı Hatası ve Çözümü

İşletim sistemi bulunamadı" korkunç bir hata mesajıdır, ancak verileriniz hala oradadır. Bu olağandışı sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenin!

Windows 10'u kullanırken karşılaşabileceğiniz tüm hatalar, aksaklıklar ve sorunlardan çoğunuz ,bu önemli hatayı "İşletim sistemi bulunamadı" almışsınızdır.
OyunForum' da , Windows 10'da "işletim sistemi bulunamadı" hatasının nasıl düzeltileceğine bir göz atalım.

1. BIOS'u kontrol ediniz.

BIOS'ta iki şeyi kontrol etmeniz gerekiyor. Öncelikle, makinenizin sabit sürücünüzü tanıdığından emin olmanız gerekir. İkinci olarak, Windows'u yüklediğiniz sürücünün tercih edilen önyükleme sürücüsü olarak listelendiğinden emin olmanız gerekir.

BIOS'a girme yöntemi üreticiden üreticiye değişir. Genellikle, Windows yüklenmeden önce, önyükleme işlemi sırasında Escape , Delete veya İşlev tuşlarından birine basmanız gerekir . Önyükleme işlemi sırasında doğru anahtarın hangisi olduğunu bildiren bir ekran mesajı görmelisiniz.

BIOS menüsünün kendisi de cihazlar arasında farklılık gösterir. Genel olarak konuşursak, ekranın üst kısmındaki Önyükleme sekmesini bulmanız gerekir . Ne yazık ki, BIOS menüsünde gezinmek için yalnızca klavyenizi kullanabilirsiniz, bu nedenle BIOS ekranındaki kontrollerin listesine göz atın.

Önyükleme sekmesinde, Sabit Sürücü'yü vurgulayın ve Enter'a basın . Hard Drive'ın USB Storage , CD\DVD\BD-ROM , Removable Devices ve Network Boot'un üzerinde listelendiğinden emin olun . + ve – tuşlarını kullanarak sıralamayı ayarlayabilirsiniz .

BIOS menünüzdeki her şey yolunda görünüyorsa, üçüncü adıma geçin. Listelenen sabit sürücüyü görmediyseniz, ikinci adıma gidin.

2. BIOS'u sıfırlayın.

Makineniz sabit sürücünüzü tanımıyorsa, bunun birçok olası nedeni vardır. Teknoloji konusunda bilgisi olmayan kullanıcılar için tek kolay çözüm, tüm BIOS menüsünü varsayılan değerlerine sıfırlamayı denemektir.

BIOS menüsünün altında, Kurulum Varsayılanları veya BIOS'u Sıfırla için bir anahtar görmelisiniz . Bazı makinelerde bu F9 , ancak sizinkinde farklı olabilir. İstendiğinde kararınızı onaylayın ve makinenizi yeniden başlatın.

İşletim sistemi hala bulunamadıysa, bu makaleyi okumayı bırakabilirsiniz. Bilgisayar yapımı hakkında çok şey bilmiyorsanız, makinenizi bir bilgisayar tamirhanesine götürmeniz gerekir.

3. Önyükleme Kayıtlarını Düzeltin.

Microsoft Windows, makinenizi başlatmak için öncelikle üç kayda güvenir. Bunlar Ana Önyükleme Kaydı (MBR), DOS Önyükleme Kaydı (DBR) ve Önyükleme Yapılandırma Veritabanıdır (BCD).

Üç kayıttan herhangi biri zarar görürse veya bozulursa, "İşletim sistemi bulunamadı" mesajıyla karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Neyse ki, bu kayıtları düzeltmek düşündüğünüz kadar karmaşık değil. Sadece çıkarılabilir bir Windows kurulum sürücüsüne ihtiyacınız var. Bazı Windows 10 yükleme medyası oluşturmak için Microsoft'un Medya Oluşturma Aracını kullanın.

Aracınız hazır olduğunda, makinenizi başlatmak için kullanmanız gerekir. Aygıtınıza bağlı olarak, önyükleme işlemi sırasında yalnızca tek bir tuşa basmanız gerekebilir veya BIOS menüsünde önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekebilir.

Sonunda, Windows Kurulum ekranını göreceksiniz. Tercih ettiğiniz dili, klavye ve saat biçimini girin ve tıklayın İleri . Bir sonraki ekranda, Bilgisayarınızı onarın öğesini seçin .

Ardından, Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi'ne gidin . Komut İstemi yüklendiğinde, aşağıdaki üç komutu yazın. Her birinin ardından Enter'a basın :
  • bootrec.exe / fixmbr
  • bootrec.exe / fixboot
  • bootrec.exe / rebuildbcd
Her komutun tamamlanması birkaç dakika sürebilir. Tüm işlemler bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başarılı bir şekilde açılıp açılmadığına bakın.

4. UEFI Güvenli Önyüklemeyi Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın.

Hemen hemen her Windows makinesi, UEFI bellenimi ve Güvenli Önyükleme etkinleştirilmiş olarak gönderilir. Ancak bazı durumlarda işe yaramayabilir. Örneğin, Windows bir GUID Bölme Tablosuna kuruluysa, yalnızca UEFI modunda önyüklenebilir. Tersine, Windows 10 bir MBR diskinde çalışıyorsa, UEFI modunda önyükleme yapamaz.

Bu nedenle, UEFI Secure Boot'u etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek akıllıca olacaktır. Ayarları BIOS menüsünden yaparsınız. Genellikle seçeneğe Güvenli Önyükleme adı verilir ve Güvenlik sekmesinde bulunabilir.

5. Windows Bölümünü Etkinleştirin.

1700221677088.png

Windows bölümünün devre dışı bırakılması mümkündür. Bunu Windows'un yerel diskpart aracını kullanarak düzeltebilirsiniz. Aşağıdaki adımlarda çalışmak için bir kez daha bir Windows yükleme medyası USB'sine ihtiyacınız olacak.

Sabit Sürücünüzü Bölümlemek Için DiskPart Nasıl Kullanılır

Makinenizi açın ve araçtan önyükleyin. Üçüncü adımda olduğu gibi, vb Dil tercihlerinizi girmek tıklamanız gerekir İleri seçeneğini Onarımı bilgisayarınız ve gidin Giderileceği> Gelişmiş Seçenekler> Komut İstemi .

Komut İstemi'nde diskpart yazın ve Enter'a basın , ardından list disk yazın ve Enter'a basın . Makinenize bağlı tüm disklerin bir listesini göreceksiniz. İhtiyacınız olan disk numarasını not edin. Tipik olarak, en büyüğüdür.

Ardından, [sayı] yerine yukarıda belirtilen numarayı seçerek disk seç [sayı] yazın . Enter'a basın .

Şimdi liste hacmini yazın ve Enter tuşuna basın . Seçtiğiniz diskteki tüm bölümleri size gösterecektir. Windows'un hangi bölüme kurulu olduğunu belirleyin ve numarayı not edin, ardından select volume [sayı] yazın , tekrar [sayı] yerine not ettiğiniz numarayı yazın.

Son olarak, aktif yazın ve Enter'a basın . İşlemin başarılı olup olmadığını görmek için makinenizi yeniden başlatın.

6. Kolay Kurtarma Temellerini Kullanın.

Easy Recovery Essentials, önyükleme sorunlarını gidermede uzmanlaşmış bir üçüncü taraf uygulamasıdır. Önceki beş adımdan hiçbiri işe yaramadıysa denemeye değerdir.

"İşletim sistemi bulunamadı" mesajını düzeltmenin yanı sıra, diğer yaygın başlatma hata mesajlarını da görebilirsiniz..
  • INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE.
  • INACCESSIBLE_BOOT_VOLUME.
  • UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME.
  • Bootmgr eksik.
  • PC'nizin Önyükleme Yapılandırma Verileri eksik veya hatalar içeriyor.
  • Önyükleme yapılandırma verilerini okumaya çalışırken bir hata oluştu.
  • ... ve dahası.
Sadece uygulamayı indirin, ISO'yu bir CD'ye yazın ve makinenizi başlatmak için CD'yi kullanın. Uygulamanın sihirbazı, onarım sürecinde size rehberlik eder.

Son çare: Microsoft'un Yardım Sitesinde Araştırın.

İpuçlarımız, en zorlu koşullar dışında Windows 10'da işletim sistemi bulunamadı hatasını düzeltmenize yardımcı olacaktır. Ancak ne yazık ki bu, Microsoft'un işletim sistemini kullanırken karşılaşabileceğiniz birçok hata mesajından yalnızca biridir.

Makinenizde neyin yanlış olduğunu bulamıyorsanız, uğraşmaya devam etmek pek mantıklı değildir. Teknoloji konusunda bilgili değilseniz, yarardan çok zarar verebilirsiniz ve tamirciye götürün.

Antium

Administrator
Game Over
Yönetici
Konular
19

Bu konuyu şu an görüntüleyen kullanıcılar

Geri